Copyright 2024 - Římskokatolická farnost Jaroměřice

Farnost Biskupice

Biskupice 1

Kostel sv. Petra a Pavla v Biskupicích byl postaven roku 1776. Má čtyři oltáře s relikviemi světců. U kostela se nachází hřbitov s hrobkou rodu Thurn-Taxis, kterým patřil od r. 1874 - 1945 biskupský zámek. Při schodech do kostela je umístěna socha sv. Floriána.

Obec Biskupice leží v Malé Hané, na rozmezí Boskovické brázdy a Drahanské vysočiny. Leží cca 17 km jižně od Moravské Třebové, 20 km severně od Boskovic a 4 km jižně od Jevíčka. První zmínky o obci pochází z roku 1267, kdy obec patřila k biskupství Olomouckému. K obci Biskupice náleží i osada Zálesí, která se rozprostírá v malebném zákoutí rozlehlého lesa.

 

 

Kaple Narození Panny Marie Březinky

Březinky kaplička 2

Historie místní kaple v Březinkách

 

Na návsi stojí kaplička, připomínaná v katastrálních záznamech v r. 1834.

František Žák, domkář. čp. 11 v Březinkách žádá, aby obdržel za zvonění náhradu ve formě užívání obecní role „pod zmolkou u mostků“, poněvadž doposud zvoník tuto odměnu míval a on k tomu ještě potřebný jest, neboť starého tchána k vyživení má. Obecní výbor mu vyhovuje a Franta Žák nastupuje jako zvoník od 1. října 1877.

V roce 1882 se snesla nad Březinkami bouře s průtrží mračen, která poškodila cesty, ovocné stromoví, stráně a také opěrnou zeď u kříže před zvonicí. V záznamu z 20.8.1882 se praví, že „taras u kříže“ se zhroutil a že je třeba kamení odstranit, prodat je a vzniklou plochu „škarpirovat“. Svah před křížem u cesty byl patrně vyzděn po větší délce, protože se v zápisu praví, že stojící část zdi má býti odklizena do příštího jara. Všechen kámen byl prodán v dražbě za 25 zlatých Františku Přichystalovi.

V letních měsících roku 1897 opravila obec místní zvonici tím způsobem, že střechu pobila novými prkny a pokryla břidlicí.

V roce 1980 za zmínku stojí, že byla opravena zdejší kaplička, nová střecha, nová fasáda, rýna a různé menší opravy. O toto se nejvíc zasloužil Popelář Cyril, Novák J., Přichystal Jan, Podlezl Josef a pokrývač Šnajdr. V této kapličce každému občanu, který zemře zvoní „umíráčkem“.

Místní kaplička byla zapsána jako obecní majetek v roce 2000, jelikož stojí na obecním pozemku. Odhadní cena 46.040,- Kč.

 

čerpáno z obecní kroniky

 

Pouť v Březinkách je vždy na svátek Narození Panny Marie – 1. nebo 2. neděli v září.

f m

Kontakty

Kontaktní osoba:

P. Mgr. Ing. Josef Slezák

Komenského nám.165, 569 43 Jevíčko

Telefon: +420 731 545 547

E-mail: slezak.josef@ado.cz

 

Kontakt na prohlídky poutního místa Kalvárie:

Marie Mrňková

Telefon: +420 739 889 840

E-mail:  mrnkova.marie@ado.cz

Přihlášení